بیماری‌ ها

زگیل تناسلی: علایم، علت، تشخیص، درمان

زیگیل تناسلی

امروزه زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی است که در مردان و زنان به طور شایع دیده می‌شود. تقریباً همه افراد فعال در زمینه جنسی در مقطعی از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (ویروسی که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود) مبتلا می‌شوند. این نوع زگیل بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد و برآمدگی‌های کوچک و گوشتی یا ظاهری شبیه گل کلم ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد، زگیل‌ها خیلی کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند.

برخی از گونه‌های HPV می‌توانند باعث سرطان شوند. واکسن‌ها می‌توانند به محافظت در برابر گونه‌های خاصی از HPV دستگاه تناسلی کمک کنند. از دغدغه‌های اصلی بیماران مبتلا، انتخاب بهترین روش درمان این گونه زگیل است. در این مقاله به بررسی راه‌های انتقال این ویروس، درمان، علائم آن و… اشاره شده است با مطالعه این مقاله می‌توانید اطلاعات خود را در زمینه علائم زگیل تناسلی و روش‌های درمان عفونت HPV و نحوه جلوگیری از آن‌ها را بالا ببرید.

 

مقدمه

عفونت HPV

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. این ویروس از طریق رابطه جنسی و به ندرت از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می‌شود. این بیماری به شدت مسری است، بدین معنا که معمولا با اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد دیگر منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه‌ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید. آمار ابتلا به این نوع زگیل روز به روز در حال افزایش است و مبتلایان به دنبال راه‌های درمان سریع این عارضه هستند. در ادامه به بررسی کامل این بیماری، علائم زگیل در زنان و مردان، دلایل و راه‌های تشخیص و درمان آن می‌پردازیم:

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زائده‌های کوچکی هستند که روی پوست و غشاهای مخاطی ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد می‌شوند. نحوه تشکیل زگیل‌ها به صورت جداگانه یا به صورت خوشه‌ای می‌باشد و ممکن است اندازه آن‌ها کوچک (در حد 5 میلی متر یا کمتر) باشد، اما در برخی موارد به توده‌های بزرگ تبدیل می‌شوند. زگیل‌ها معمولاً به رنگ پوست یا حدودی تیره‌تر هستند. در مردان، این ویروس بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد و در زنان، قسمت بیرونی دستگاه تناسلی، سطح داخلی واژن، دهانه رحم و مقعد ظاهر می‌شود. زگیل‌های تناسلی معمولاً دردناک نیستند، اما می‌تواند باعث خارش، قرمزی یا خونریزی شود.

 

علائم

تورم های گوشتی

علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی
 • شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می‌شود
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی با مقاربت

زگیل‌های تناسلی ممکن است آنقدر کوچک و مسطح باشد که با چشم قابل شناسایی نباشد. حتی اگر نتوانید زگیل را ببینید، ممکن است علائمی مانند ترشحات واژن، خارش، خون ریزی، سوزش داشته باشید.

 

علل

بیش از 40 گونه از HPV وجود دارد که بر ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد. زگیل تناسلی تقریباً همیشه از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. 30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می‌گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه‌ها باعث ایجاد زگیل در ناحیه دستگاه تناسلی افراد می‌شوند. به گفته مؤسسه ملی سرطان، حدود 90 درصد زگیل‌های تناسلی ناشی از انواع کم خطر 11 و 6 HPV است. سویه‌های HPV که موجب زگیل‌های تناسلی می‌شود با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

 

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می‌تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. HPV خود می‌تواند در سلول‌های پوست شما باقی بماند. این بدان معنی است که ممکن است در طول زندگی خود چندین بار شیوع داشته باشید. برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آن‌ها نمی‌توان زگیل را با داروهای رفع زگیل بدون نسخه (OTC) درمان کرد.

 

داروها

پزشک‌ ممکن است درمان‌های موضعی زگیل را تجویز کند که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • imiquimod (Aldara)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox)
 • تری کلرواستیک اسید یا  TCA
 • پاورفیت

 

تاثیر قرص پاورفیت بر زگیل تناسلی

قرص پاورفیت

قرص پاورفیت از آن دسته داروهایی است که بر روی زگیل تناسلی اثر دارد. این قرص از قارچ شیتاکه تهیه شده است. این نوع قارچ از رایج‌ترین قارچ‌های خوراکی در شرق آسیا است که مصارف درمانی مختلف و قابل توجهی دارد. ترکیب فعال هگزوز (AHCC) که از عصاره قارچ شیتاکه حاصل می‌شود می‌تواند ویروس پاپیلومای انسانی را از بین ببرد. علاوه بر این این قارچ دارای خواص ضد ویروس، ضد باکتری و ضد میکروب بوده و با تقویت سیستم ایمنی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. در این قارچ فوکوز، گزیلوز، گلوکوزآمین، گالاکتوزآمین، اسید سیالیک، مانوز و بتاگلوکان (از قندهای لازم برای بدن هستند) به راحتی یافت می‌شوند. بتاگلوکان منبعی از فیبر محلول است و به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند.

 

مطالعه بیشتر: کپسول پاورفیت هولیستیکا، درمان کمکی زگیل تناسلی

عمل جراحی

عمل جراحی زگیل تناسلی

اگر زگیل‌های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نرفت، ممکن است برای برداشتن آن‌ها به جراحی جزئی نیاز داشته باشید. پزشک می‌تواند زگیل‌ها را از طریق روش‌های زیر حذف کند:

 • کوتر الکتریکی یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • کرایوسرجری یا انجماد زگیل
 • درمان های لیزری
 • برداشتن یا بریدن زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

دانستن این نکته ضروری است که از درمان‌های OTC برای زگیل دست در زگیل تناسلی استفاده نمی‌شود. به این علت که درمان‌های طراحی شده برای سایر نواحی بدن اغلب بسیار قوی‌تر از درمان‌های مورد استفاده در ناحیه تناسلی هستند.

 

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

تخمین زده می‌شود که سالانه حدود 000/400 نفر بیشتر در اواخر نوجوانی و بیست سالگی به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد که همه باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند.

 

تیپ پرخطر ویروس HPV

سرطان دهان

نوعی از تیپ های ویرس HPV وجود دارد که علاوه بر ایجاد زگیل‌های تناسلی سبب به جود آمدن مشکلات دیگری از جمله سرطان می‌شود که سالیانه جان عده زیادی را در سرتاسر جهان می‌گیرد. سرطان دهانه رحم سومین نوع سرطان شایع در میان زنان جهان است. از پرخطرترین انواع ویروس HPV می‌توان به نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹،۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ ، ۵۹ و۶۸ اشاره کرد. تیپ پرخطر ویروس HPV می‌تواند باعث ایجاد سرطان‌هایی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان دهانه واژن، سرطان بیضه و آلت تناسلی در مردان، سرطان مقعد، سرطان زبان، سرطان حنجره، سرطان دهان شود. داشتن آگاهی‌های عمومی و اطلاعات لازم در رابطه با این بیماری امری ضروری است.

 

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

برای کمک به پیشگیری از زگیل‌های تناسلی می‌توان از واکسن، کاندوم و سایر روش‌ها استفاده کرد.

واکسن گارداسیل می‌تواند از افراد با هر جنسیت در برابر شایع‌ترین گونه‌های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند محافظت کند و همچنین می‌تواند در برابر گونه‌هایی از HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند محافظت کنند.

افراد 9 تا 45 ساله می‌توانند این واکسن‌ها را در یک، دو یا سه بار دریافت کنند. لازم به ذکر است که واکسن را باید قبل از اینکه فرد در رابطه جنسی قرار بگیرد تزریق شود، زیرا این واکسن قبل از قرار گرفتن در معرض HPV بسیار موثر هستند. استفاده از کاندوم یا کاندوم زبانی در هر بار رابطه جنسی نیز می‌تواند خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی را کاهش دهد. نکته مهم استفاده از یک مانع فیزیکی برای جلوگیری از انتقال است. علاوه بر این، مهم است که با شریک جنسی خود صحبت کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند از شریک زندگی خود در برابر ابتلا به عفونت HPV و زگیل‌های تناسلی محافظت کنید.

 

سخن پایانی

زگیل‌های تناسلی عارضه ای از عفونت HPV است که امروزه شیوع یافته و قابل درمان می‌باشند. این نوع زگیل‌ها با گذشت زمان ناپدید می‌شوند. اما برای جلوگیری از بازگشت و عوارض احتمالی ضروری درمان آن ضروری است. توصیه ما به شما این است که اگر فکر می‌کنید زگیل تناسلی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها می توانند تشخیص دهند که آیا شما زگیل دارید و بهترین گزینه‌های درمانی شما چیست.

0 0 رای
امتیازدهی مقاله
مشترک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد
دیدن همه دیدگاه ها