بارداری, مکمل غذایی

اثرات مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی

مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی

مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی موضوع مورد بحث این مقاله است. همه خانم‌های ورزشکاری که مکمل‌های بدنسازی مصرف می‌کنند می‌دانند که دوران بارداری و شیردهی حساس‌ترین دوران زندگی آن‌ها محسوب می‌شود. همه ما می‌دانیم که در این زمان مصرف بعضی از داروها یا مکمل‌ها ممنوع است. آنچه که یک خانم در دوران بارداری مصرف می‌کند می‌تواند بر روی جنین نیز تاثیر بگذارد. بدین صورت که در دوران جنینی، از طریق بند ناف و در زمان شیردهی نوزاد از طریق شیر مادر مواد غذایی مورد نیاز تامین خواهد شد.

 این روزها ممکن است دغدغه بسیاری از خانم‌های ورزشکاری که به صورت حرفه‌ای ورزش را دنبال می‌کنند این باشد که مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی چه تاثیراتی بر روی نوزاد و خود آن‌ها خواهد داشت. در این مقاله سعی کرده‌ایم به شرح کامل این موضوع بپردازیم.

 

مطالعه بیشتر: انواع مکمل های ورزشی و بدنسازی

مقدمه

% داروخانه اینترنتی دکتر فکور - داروپست %focuskw

مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی به ویژه مکمل‌های چربی سوز به هیچ عنوان نباید در دروران بارداری و شیردهی مصرف شود. اما بعضی از مکمل‌های دیگر از جمله پروتئین وی که خطرات آنچنانی برای خانم‌های باردار ندارند باید تحت نظر پزشک استفاده شوند. پس می‌توان گفت مصرف مکمل‌های بدنسازی قبل از تمرین برای خانم‌های باردار و شیرده به مواد تشکیل دهنده مکمل‌ها بستگی دارد. پس ارزش آن را دارد که مواد تشکیل دهنده مکمل‌های قبل از تمرین را که می‌تواند برای کودک شما خطرناک باشد، بررسی کنید. اگر مکمل قبل از تمرین شما حاوی موادی است که پزشک به شما توصیه می‌کند برای بارداری از آن‌ها صرف نظر کنید، می‌توانید جایگزین مطمئن‌تری را انتخاب کنید.

 

مواد تشکیل دهنده مکمل‌هایی که می‌توانند جنین یا نوزارد شما را به خطر بیندازند

% داروخانه اینترنتی دکتر فکور - داروپست %focuskw

مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی خطرناک است. به این علت که مکمل‌های ورزشی اغلب حاوی ترکیبات و مواد گیاهی هستند که ممکن است ماده‌ای با نام غیرقابل تشخیص در ترکیبات آن‌ها وجود داشته که برای زنان باردار خطرناک باشد. علاوه بر این، برخی تحقیقات گزارش می‌دهند که “ممکن است حاوی آلاینده‌هایی مانند فلزات، آفت کش‌ها، مواد شیمیایی یا باکتری‌ها باشند که خطراتی برای بارداری ایجاد کنند.” به عنوان مثال وینپوستین برای کاهش وزن، بهبود حافظه، تمرکز، تیزبینی و خستگی تجویز می‌شود که می‌تواند برای بارداری خطرناک باشد. در صورت وجود این عصاره در مکمل، برای کودک در حال رشد مضر است. این ماده باعث کاهش وزن در نوزادان در دوران بارداری و همچنین افزایش نرخ سقط جنین در حیوانات آزمایشگاهی شده که برای انسان نیز نگران کننده است.

همچنین، بسیاری از مکمل‌ بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی حاوی کافئین هستند و دوز قبل از تمرین ممکن است خیلی زیاد باشد. دوز توصیه شده کافئین برای زنان باردار 200 میلی گرم در روز است. کافئین بیش از حد می‌تواند باعث کاهش وزن هنگام تولد در نوزاد و سقط جنین شود. نگرانی در واقع منبع کافئین نیست، بلکه تعداد میلی گرمی است که مصرف می‌شود. چای، قهوه، نوشیدنی‌های انرژی زا و حتی شکلات منابع شناخته شده کافئین هستند.

 

مطالعه بیشتر: انواع مولتی ویتامین های بارداری و شیردهی

آیا پودرهای پروتئین ایمن هستند؟

% داروخانه اینترنتی دکتر فکور - داروپست %focuskw

پودرهای پروتئینی که جزو مکمل بدنسازی در دوران شیردهی و بارداری محسوب می‌شوند هم برای زنان باردار و هم برای زنان غیر باردار بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند. هنگام انتخاب پودر پروتئین، لیست مواد تشکیل دهنده را به دقت بخوانید. اولین عنصر هر پودر پروتئین همیشه باید منبع (مانند آب پنیر مجزا شده، تخم مرغ، یا یک ترکیب گیاهی) و به دنبال آن یک شیرین کننده طبیعی (مانند شکر نیشکر، استویا و غیره) و/یا طعم دهنده‌هایی مانند وانیل، کاکائو یا شکلات باشد.

مواد افزودنی از جمله لسیتین عموما بی‌خطر هستند. مطمئن شوید که لیست افزودنی‌ها شامل ساخارین نمی‌شود که برای بارداری تایید نشده است. چرا که می‌تواند از سد جفت عبور کند. اگر با یک ماده خاص روی برچسب آشنا نیستید، مارک دیگری را انتخاب کنید یا حداقل برچسب را نزد پزشک خود ببرید و با پزشک خود تصمیم بگیرید که آیا انتخاب خوبی برای شماست یا خیر.

 

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع پودرهای پروتئین

استفاده از کدام پودرهای پروتئینی در دوران بارداری بهتر است؟

محبوب ترین منابع پودر پروتئین برای مصرف در دوران بارداری که بی‌خطر هستند شامل پروتئین آب پنیر، پروتئین سویا، پروتئین کازئین، سایر پروتئین‌های حیوانی، پروتئین تخم مرغ و پروتئین‌های گیاهی است. اگرچه پودرهای پروتئینی با کیفیت بالا بدون افزودنی و مواد شیمیایی در مکمل بدنسازی در دوران شیردهی و بارداری بی‌خطر هستند.

 

مطالعه بیشتر: تفاوت پروتئین کازئین و پروتئین وی

مصرف BCAA در بارداری و شیردهی

% داروخانه اینترنتی دکتر فکور - داروپست %focuskw

به طور کلی در بدن اسیدهای آمینه به صورت طبیعی ساخته می‌شوند تا به ترمیم عضلات کمک کنند. مکمل BCAA یکی از مکمل‌های بدنسازی است. این مکمل از اسیدهای آمینه تشکیل شده است. مصرف آن معمولا در دوران بارداری و شیردهی مشکلی را به وجود نیاورده و ایمن می‌باشد. مکمل BCAA به تسریع ریکاوری، کاهش خستگی و درد عضلانی و کمک به ایجاد سنتز پروتئین در طول ورزش کمک می‌کند.

مصرف مکمل BCAA می‌تواند به ترمیم عضلات مادر به هنگام ورزش کمک کند. اگر خانم ورزشکاری هستید که از این مکمل استفاده می‌کنید و به کودک خود شیر می‌دهید بهتر است به واکنش‌های کودک خود خوب توجه کنید. چرا که ممکن است بی‌قراری‌های کودک به دلیل مصرف این مکمل باشد. در این صورت ضروری است که مصرف BCAA را کنار بگذارید. در مورد مصرف هر نوع مکمل‌ بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت کرده و بعد اقدام نمایید.

 

مصرف مکمل کراتین در دوران بارداری و شیردهی

کراتین هم نوعی دیگر از اسیدهای آمینه است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود تا به رشد عضلانی کمک کند. منبع طبیعی کراتین در گوشت و ماهی است و هنگام مصرف  به کراتین فسفات تبدیل می‌شود و به عنوان منبع انرژی در ماهیچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا به امروز تحقیقات زیادی درباره مصرف کراتین در دوران حاملگی و شیردهی انجام نشده است. اما در مطالعاتی که صورت گرفته نتایج نشان داد که مصرف کراتین در مادران شیرده ممکن است موجب اختلالاتی در عملکرد کلیه نوزاد شود. بنابراین اگر اصرار به مصرف کراتین دارید بهتر است با پزشک در این زمینه مشورت کنید.

 

مصرف مکمل کافئین در بارداری و شیردهی

% داروخانه اینترنتی دکتر فکور - داروپست %focuskw

مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی باید با دقت و حساسیت صورت گیرد. به طور کلی نمی‌توان برای مادران باردار و شیرده مکمل کافئین را برای کودک او کاملا ایمن دانست. توصیه ما به این افراد این است که بیش از ۱ یا ۲ فنجان در روز از قهوه و نسکافه نیز که حاوی کافئین هستند، استفاده نشود. به این دلیل که مکمل کافئین سبب افزایش سوخت و ساز بدن و چربی‌سوزی می‌شود و خانم‌های باردار و شیرده تنها در صورت تائید پزشک مجاز به مصرف آن هستند.

 

سخن پایانی

امیدواریم این مقاله که به طور اختصاصی به شرح مصرف مکمل بدنسازی در دوران بارداری و دوران شیردهی پرداختیم، برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. اگرچه بارها تاکید کردیم اما باز هم در پایان توصیه میکنیم که هرگز بدون مشورت پزشک از هیچ نوع دارو، مکمل غذایی یا مکمل بدنسازی در دوران بارداری و شیردهی به طور خودسر استفاده نکنید.

بازگشت به لیست
0 0 رای
امتیازدهی مقاله
مشترک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد
دیدن همه دیدگاه ها