شماره تماس : 05137128570 | شماره همراه : 09151127207

مقالات

داروخانه اینترنتی دکتر فکور

انواع مختلف پروتئین هاایزوله - کانسنتریت - هیدرولیز

از نظر ساخت و ارزش غذایی و هضم چه تفاوت‌هایی دارند؟
 
پروتئین ها به صورت پودر، نوشیدنی و شکلات بار از معروف ترین و محبوب ترین مکمل های غذایی اللخصوص در میان ورزشکاران می باشد. یکی از معروف ترین محصولات این گروه را Whey پروتئین شامل می شود که از منابع لبنی گرفته می شود.
انواع مختلفی Whey پروتئین از قبیل Isolate ، Concentrate و Hydrolysate در دسترس ورزشکاران است. در ادامه به بررسی تفاوت مابین این 3 نوع و برتری هر کدام نسبت به دیگری می پردازیم.

پروتئین Whey چیست؟
اکثر پروتئین موجود در نوع پودری، شکلات بار و نوشیدنی از شیر استخراج می شود. وقتی شیر را طبق الگوها و فرآیندهای خاصی به پنیر یا ماست تبدیل می کنند، محصولی به صورت مایع از شیر باقی می ماند که به آن Whey گفته می شود.
این محلول دارای پروتئین زود هضم که به آن Whey گفته می شود، می باشد. قبل از فرآوری در کارخانه حدود 20% پروتئین شیر را Whey و 80% باقی مانده را پروتئین دیر هضم Casein تشکیل می دهد.
دو پروتئین موجود در شیر از غنی ترین انواع پروتئین از نظر وجود آمینواسیدها می باشند. اگرچه پروتئین Whey برای ساخت پروتئین های جدید در عضلات موثر واقع می شود.
حال در این بین فرآیندها و فیلترزاسیون های متفاوتی که روی Whey اعمال می شود محصولاتی به نام:
Whey Protein Isolate
Whey Protein Concentrate
Whey Protein Hydrolyse
را خروجی می دهد. این تفاوت ها ناشی از نحوه تولید می باشد و البته تفاوت در ارزش غذایی آنها نیز وجود دارد.
 
تفاوت بین Isolate و Concentrate:
محصول باقی مانده بعد از تولید ماست یا پنیر تحت فرآیندهای مختلفی به صورت مرحله ای قرار می گیرد تا پروتئین آن بالا رود.
بعد از اینکه درصد پروتئین مطلوب در محلول به دست آمد، محلول را خشک می کنند و به صورت Whey Protein Concentrate در می آورند که 80% وزن آن را پروتئین شامل می شود و 20% باقی مانده را چربی و کربوهیدرات.

حال تفاوت کجا حاصل می شود؟
 اگر فرآیند تولید را همچنان ادامه بدهیم و به صورت مرحله به مرحله، چربی و کربوهیدرات را کاهش دهیم، محصولی حاصل می شود که به آن Whey Protein Isolate می گویند و 90% حجم آن را پروتئین تشکیل می دهد.
آمینو اسیدهای موجود در تمام نوع ها تقریبا برابر است، چون از منبع پروتئینی یکسانی استخراج می شوند. ریز تفاوت محتویات این 2 فرم Whey را در ادامه مطالعه کنید:
مقایسه بین هر سرو 100 کالری ای از این محصولات به ترتیب:
فرآیند ساخت/پروتئین/کربوهیدرات/چربی/لاکتوز/قیمت
➖وی ایزوله: زیاد/23 گرم/1 گرم/0 گرم/حدود 1 گرم/بیشتر
➖وی کانسنتریت: کم/18 گرم/3.5 گرم/1.5 گرم/حدود 3.5 گرم/کمتر
 
نوع Whey Protein Hydrolyse
بعد از ورود پروتئین به بدن باید در سیستم گوارش پیوند مابین آمینواسیدها شکسته شود و به اجزای کوچکتری به نام پپتاید تبدیل شود تا بدن از آن استفاده کند. برای افزایش فرآیند هضم، سازندگان از روش های "پیش-هضم" استفاده می کنند که محصول حاصل پروتئین وی هیدرولیز خواهد بود که هضم و جذب آن ساده تر خواهد شد.
 
 • اگرچه مقدار لاکتوز موجود در هر دو نوع کانسنتریت و ایزوله ناچیز است اما مصرف وی ایزوله برای افراد حساس به لاکتوز بیشتر توصیه می شود.
 • البته این نکته رو بدونید که بیشتر درصد پروئین وی در "شیر انسان" وجود دارد.

کراتین چیست؟

 
 

کراتین ترکیبی است که به‌ صورت طبیعی در بافت عضلات یافت می‌شود. این ترکیب به عضله کمک می‌کند تا برای بلند کردن وزنه‌ها، نیرو تولید کند. استفاده از این مکمل برای افزایش اندازه‌ی عضله، قدرت و عملکرد ورزشی در میان ورزشکاران و بدنسازها بسیار متداول است.
ساختار شیمیایی این مکمل شبیه آمینواسیدهاست. بدن به‌ طور طبیعی، کراتین را از آمینواسیدهای گلیسین و آرژنین تولید می‌کند.

عواملی که بر میزان ذخایر کراتین در بدن تأثیر می‌گذارند شامل مصرف گوشت، ورزش کردن، میزان حجم عضلات و سطح هورمون‌های تستوسترون و (IGF-۱) هستند.

حدود ۹۵ درصد کراتین به‌ صورت فسفوکراتین در عضلات ذخیره می‌شود، ۵ درصد باقی‌مانده نیز در مغز، کلیه و کبد ذخیره می‌شود.

وقتی کراتین را به‌ صورت مکمل مصرف می‌کنید، ذخایر فسفوکراتین بدن را افزایش می‌دهید. فسفوکراتین درون سلول‌ها به تولید مولکولی پرانرژی به نام ATP کمک می‌کند. وقتی ATP بیشتری داشته باشید بدن می‌تواند درطول تمرینات، بهتر عمل کند.
همچنین کراتین سبب بهبود فرآیند‌هایی مانند افزایش حجم عضلات، قدرت و ریکاوری می‌شود.

در تمرینات پرفشار وظیفه‌ی اصلی کراتین، افزایش ذخایر فسفوکراتین در عضله است. این ذخیره‌ی اضافی، برای تولیدِ ATP بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد که برای بلند کردن وزنه‌های سنگین ضروری است.

کراتین به چند طریق باعث افزایش رشد عضلات می‌شود:
۱. باعث افزایش میزان وزنه زدن می‌شود.
۲. باعث تحریک سلول‌ها می‌شود.
۳. سبب افزایش هورمون‌های عضله‌ساز می‌شود.
۴. سبب افزایش آبرسانی به سلول می‌شود.
۵. سبب کاهش تخریب پروتئین می‌شود.
۶. سبب کاهش سطح میستاتین می‌شود.
 
 • اثر کراتین روی افزایش رشد عضلات
کراتین، هم در کوتاه‌مدت و هم در درازمدت سبب افزایش رشد عضلات خواهد شد. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مصرف کراتین برای افراد مسن و ورزشکاران مفید بوده است.
 • اثر کراتین روی مغز
مغز نیز مثل تمامی عضلات اقدام به ذخیره کردن فسفوکراتین می‌کند و برای حفظ عملکرد خود نیازمند ATP بالایی است.
مکمل کراتین سبب بهبود علائم بیماری‌های زیر خواهد شد:
 • آلزایمر؛
 • پارکینسون؛
 • سکته‌ی مغزی ایسکمیک؛
 • آسیب به مغز و ستون فقرات؛
 • بیماری نورون حرکتی؛
 • کاهش قدرت حافظه و عملکرد مغز.
 
محققان ثابت کرده‌اند که مصرف کراتین می‌تواند سبب برخی از مزایای زیر باشد:
 • کاهش قند خون؛
 • افزایش عملکرد عضلات و کیفیت زندگی افراد مسن؛
 • درمان کبد چرب در افراد غیرالکلی.

* جهت اطلاعات بیشتر و خرید کراتین های موجود بر روی سایت داروپست، بر روی لینک زیر کلیک نمائید:
                                                                                                                                                        https://plink.ir/2ncGD

همه چيز درباره آمينو اسيدها ؟

 
 

آمينو اسيدها را ميتوان به دو دسته ضروري و غير ضروري تقسيم نمود، در کل دوازده آمينو اسيد براي ورزشکاران ضروري و لازم است.

1) 
ايزولوسين  :
به عنوان پيش ماده براي گلوتامين استفاده ميشود و ايزو لوسين به عنوان سوخت ماهيچه در هنگام تمرين مصرف آنابوليسم و آنتي کاتابوليسم را افزايش مي دهد و باعث رشد بيشتر سلول هاي ماهيچه اي مي شود.
 
2) لوسين  :
مصرف اين آمينو اسيد در دوران حفظ حجم باعث ميشود تا کمترين مقدار حجم را از دست دهيد. در کل ميتوان به جاي مصرف مقادير بالاي اين آمينو اسيد براي حفظ حجم و اثرات آنتي کاتابوليک از مکمل استفاده نمود.
 
3) ليزين :
اين آمينو اسيد نقش انتقال اسيدهاي چرب به سلولهاي ماهيچه اي را ايفا ميکند و به عنوان منابع انرژي در نظر گرفته مي شوند.
و براي تشکيل کارنيتين استفاده مي شود.
 
4)  ميتونين :
اين آمينو اسيد در تخم مرغ، ماست، ماهي و ديگر مواد پروتئيني يافت مي شود و خود نقش آنتي اکسيداني دارد و اين آمينو اسيد يکي از سه آمينو اسيد تشکيل دهنده کراتين مي باشد.
 
5)   فنيل آلانين :
اين آمينو اسيد علاوه بر اين که در مواد پروتئيني يافت مي شوند، در عدس و برخي تخم ميوه ها يافت مي شوند، اين آمينو اسيد هم براي کم کردن اشتها و هم به عنوان تسکين درد در بدن عمل مي کند.
 
6)  ترئونين :
کمبود اين آمينو اسيد باعث مي شود تا بعضي از ترکيب هاي پروتئيني در بدن ساخته نشود و اين آمينو اسيد تخم مرغ و لبنيات موجود است.
 
7)   تريپتوفان :
اين آمينو اسيد باعث ايجاد حالت ايجاد خواب آلودگي در اشخاص ميشود و به عنوان يک پيش ماده براي سروتونين در عصبها عمل مي کند و باعث حالت خواب آلودگي مي شود.اين آمينو اسيد بيشتر در ترکيبات کربوهيدرات يافت ميشود تا ترکيبات پروتئيني مانند موز و تخم آفتاب گردان و در جايي نيز خواندم که اين آمينو اسيد در شير نيز يافت مي شود و شايد همين آمينو اسيد باشد که وقتي شير مينوشيم باعث ايجاد آرامش ميشود و پيشنهاد ميشود که قبل از خواب حتما يک ليوان شير بنوشيد. حتي اين آمينو اسيد ميتواند باعث کاهش اشتها نيز شود.
 
8) والين  :
يکي ديگر از BCAA ها مي باشد يا زنجيره شاخه دار در کل ترکيبات BCAA 33% از پروتئيني که در ساختار عضلات بکار مي رود را شامل مي شوند (BCAA، شامل ايزولوسين + والين + لوسين و شامل يکسري گروه متيلي که به هم پيوسته هستند و به زنجيره شاخه دار معروف هستند) والين به نوعي پيش ماده براي آمينو اسيدهاي آلانين و گلوتامين نيز مي باشد. آمينو اسيدهاي زنجيره شاخه دار به عنوان سوخت عضلات در موقع تمرين محسوب مي شوند و اين بدين معني است که مي توانند به نوعي آنتي کاتابوليسم نيز باشند. در ضمن آمينو اسيدهاي زنجيره شاخه دار يا BCAA در پروتئين آب پنير سازي به مقدار کافي يافت ميشوند.
 
9)  گلوتامين  :
يک آمينو اسيد که براي حفظ عضلات ضروري است، زيرا از پديده کاتوبوليسم جلوگيري مي نمايد. بدون گلوتامين سيستم دفاعي بدن خوب کار نمي کند و باعث تجزيه شدن دستگاه عضلاني مي شود و در ضمن اين آمينو اسيد ارزشمند باعث دفع آمونياک از مغز مي شود. از خيلي از ورزشکاران حرفه اي اگر بپرسيد مي گويند ما گلوتامين را در تمام طول سال استفاده مي کنيم و در برنامه غذايي ما جايگاه ويژه اي دارد. روزانه 10 الي 30 گرم از اين آمينو اسيد باعث بهبود عملکرد ورزشي ما مي شود.
 
10) تورين  :
اين آمينو اسيد به فراواني در بافت ماهيچه اي يافت مي شود. تورين مانند انسولين عملکرده و به نوعي مقلد و تقليد کننده انسولين است و به خاطر همين مطلب بعضي از کراتين ها عملکرد بهتري دارند، مانند کراتين فسفاژن HP که در ساختار خود تورين را دارد و باعث حجيم تر شدن سلولهاي عضلاني مي شود و اين آمينو اسيد باعث کاهش تجزيه پروتئين مي شود و در نگهداري حجم بسيار مفيد است. بهترين زمان مصرف تورين دقيقا پس از پايان تمرين است.
 
11) آلانين  :
آلانين به مانند گلوتامين عمل مي کند و باعث افزايش حجم سلولها ميشود و باعث پايداري قند خون تحت شرايطي مي شود و براي اين کار از گلوکز کمک مي گيرد و مصرف آن نيز بعد از تمرين بسيار مفيد خواهد بود، به ميزان 1 الي 2 گرم بلافاصله بعد از تمرين.
 
12) آرژنين  :
اين آمينو اسيد باعث ميشود تا ترشح هورمن رشد زياد شود و يکي از بهترين زمان براي مصرف اين مکمل قبل از خواب است، زيرا هورمن رشد در شب در هنگامي که ما خواب هستيم ترشح مي شود و به خاطر همين است که خواب کافي در طول شب براي بدن سازان بسيار ضروري است.

* جهت اطلاعات بیشتر و خرید مکمل های آمینو اسید سایت داروپست، بر روی لینک زیر کلیک نمائید:
                                                                                                                                                          https://plink.ir/wueku