شماره تماس : 05137128570 | شماره همراه : 09151127207

همه چیز در مورد شوره سر

 

 

شوره سر معمولاً  به عنوان درماتیت سبوره، شناخته می شود با وجود اینکه بین درماتیت سبوره و شوره تفاوت هایی وجود دارد، اما دارای نشانه های یکسانی هستند. که یکی از مشکلات شایع پوست سر بوده که معمولاً با پوسته ریزی سر همراه می باشد. شوره سر معمولاً موجب خارش سر می شود. شوره قطعاتی کوچک، پولک مانند و تقریباً گرد است که معمولاً روی هم جمع شده و از پوست سر جدا می شود. هرچند شوره سر مسری نیست و معمولاً مشکلی جدی ایجاد نمی کند، اما می تواند باعث ناراحتی و خجالت فرد شود.

 

نشانه های شوره سر:

علائم و نشانه های شوره در اکثر افراد به راحتی قابل تشخیص می باشد، با دانستن نکات زیر شما می توانید بفهمید چه کسانی شوره دارند:

1- احساس خارش پوست سر

2- احساس چربی و مشاهده تکه های سفید بر روی مو

3- مشاهده تکه های سفید (پوست مرده سر) به صورت مکرر بر روی لباس های خود

 

دلایل ایجاد شوره:

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث بوجود آمدن شوره سر می شود. شوره معمولاً زمانی دیده می شود که پوست سر شما به شدت خشک شود، هر چند شوره می تواند به دلیل چرب بودن بیش از حد پوست سر هم اتفاق بیافتد.

موارد زیر جزء معروف ترین عوامل در بروز شوره می باشند:

 

1- پوست خشک

کمبود رطوبت کافی در پوست شما باعث می شود که پوست سر به شدت خشک شود و به همین دلیل پوسته ها و سلول های مرده بر روی سر باقی می مانند. سرمای هوای زمستان، به همراه اتاق های گرم یکی از دلایل معمول خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر و در نتیجه شوره زدن سر می باشد.

2- درماتیت سبوره ( پوست چرب)

این مشکل یکی از شایع ترین دلایل شوره بوده و نشانه آن سرخی، چربی و پوشیده شدن پوست با شوره ها و پوسته های زرد و سفید است. درماتیت سبوره ممکن است بر روی پوست سر و سایر نقاط مانند زیر بغل، کشاله ران، ابرو، کناره بینی و پشت گوش تاثیر گذارد.

 

3- بهداشت فردی

اگر شما مرتب سرتان را با شامپو به اندازه کافی نشویید، چربی و سلول های جمع شده بر روی پوست سر، باعث شوره می شود. همچنین افرادی که مرتباً موهای خود را شانه نکرده و یا برس نمی کشند، در خطر بیشتری برای ابتلا به شوره سر هستند، چرا که شانه و برس به ریختن پوست های مرده و جلوگیری از شوره زدن آنها کمک می کند.

 

4- مشکلات پوستی 

افراد دچار مشکلات پوستی مانند اگزما و یا پسوریازیس در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شوره پوست هستند. همچنین بعضی از مشکلات قارچی هم باعث شوره سر می شود.

 

از دیگر عوامل موثر می توان به موارد زیر ذیل اشاره کرد:

استرس بیش از حد

کمبود خواب

اختلالات هورمونی

خستگی بیش از حد

وراثت

عدم تغذیه مناسب

واکنش های آلرژیک

 

جلوگیری از ایجاد شوره سر

رعایت بیشتر پاکیزگی و نظافت: حداقل باید هفته ای 1 تا 2 بار موهای خود را بشویید.

توقف خاراندن سر: به هیچ وجه نباید سر خود را مداوم بخارانید و اگر عادت به خاراندن سر دارید باید این کار را به حداقل برسانید تا وضعیت به حالت طبیعی برگردد.

 

شامپوهای ضد شوره

استفاده از برس مناسب: در صورت وجود شوره سر مراقب برس زدن یا شانه کردن باشید تا از جدا شدن پوسته های موجود در پوست سر از خارش یا ایجاد عفونت جلوگیری شود. پیشنهاد می شود از برس های ابریشمی و طبیعی و شانه های شاخی یا چوبی استفاده نمایید.

 

درمان شوره سر

شوره سر عموماً قابل کنترل است. برای درمان شوره های ملایم، استفاده از یک شامپوی ملایم برای شستشو می تواند کمک نماید. موارد زیر از جمله راههای پیشنهادی برای درمان و کنترل شوره توصیه می شود:

 

1- استفاده از روغن درخت چای سبز ( Tea tree Oil ) :

اگرچه چربی اضافی پوست سر باعث شوره می شود، اما برخی روغن ها در درمان و کنترل شوره موثر هستند. قرن ها است که از روغن درخت چای سبز به عنوان دارو استفاده می شود. بومیان استرالیا از برگ درخت چای سبز برای درمان موضعی سوختگی، بریدگی ها، گزش و غیره استفاده می کردند. روغن استخراج شده از برگ درخت چای سبز دارای خواص ضد قارچی است. خیلی از شامپوهای امروزی حاوی این ماده می باشند.

 

2- استفاده از لیمو

در عصاره لیموی تازه، اسیدی وجود دارد که باعث از بین رفتن قارچ ها می شود که این قارچ ها یکی از دلایل ایجاد شوره می باشند. همچنین اسیدیته ی لیمو ترش به متعادل کردن PH پوست سرتان کمک کرده و شوره را از پوست سرتان دور خواهد کرد.

 

3- شامپوهای حاوی پریتیون روی ( Zinc pyrithione ):

این ماده باعث کاهش سرعت تولید قارچ می شود.

 

4- قطران زغال سنگ یا کل تار ( Coal tar ):

این ماده به طور طبیعی خاصیت ضد قارچی دارد.

 

5- کتوکونازول ( Ketoconazole ):

یکی از موثرترین مواد ضد قارچی می باشد. اکثر افرادی که از این ماده استفاده کرده اند، از نتیجه آن راضی بوده اند. محققان معتقداند این شامپو هم در افراد جوان و مسن قابل استفاده است.

 

ارتباط شوره سر با مواد معدنی و ویتامین ها

وجود بیش از حد مس

مس در پیوند خوردن کلسیم به استخوان ها و بافت های همبند به منظور ساخت و ترمیم آنها مورد نیاز است. این شامل تاندون ها، رباط ها، پوست، مو ، ناخن، شریان ها و غیره می باشد. عدم توازن می تواند به پوکی استخوان و تقریباً به تمام مشکلات پوستی، تاندون ها، مو و ناخن شود.

 

کمبود روی

روی در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی دارد، میزان مس و روی باید در بدن با هم متوازن باشند، زمانی که مس افزایش باید باعث کاهش روی و ضیف شدن سیستم ایمنی بدن می گردد و شخص در معرض ابتلا به انواع عفونت ها و قارچ ها قرار می گیرد. ضعف سیستم ایمنی بدن می تواند  یکی از فاکتورهای ایجاد شوره سر باشد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید