شماره تماس : 05137128570 | شماره همراه : 09151127207

آنتی سپتیک چیست ؟

 

بهبود شرایط بهداشت فردی و عمومی در جهان امروز، نیازمند استفاده از مواد پاک کننده و آنتی سپتیک چیست علاوه بر شوینده های معمولی است.
امروزه ضدعفونی کننده ها و مواد آنتی سپتیک، بی نیاز از آب و صرف زمان، نقش مهمی در ارتقا سلامت انسانها ایفا میکند.
 
ضدعفونی کننده ها یا آنتی سپتیک چیست؟
تعریف ساده از صد عفونی کننده و آنتی سپتیک چیست (Antiseptic) به ماده ای اشاره دارد که بدون آسیب به پوست یا دیگر اجزاء بدن، ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را از بین می برد.
ضدعفونی کننده، با جلوگیری از رشد میکرواورگانیسم ها یا کند کردن روند تکثیر آنها، خطر عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.
به همین دلیل، از چنین موادی به وفور در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی استفاده می گردد.
به عنوان مثال، پزشکان حتماً قبل از معاینه بیماران و خصوصاً پیش از شروع عمل جراحی از مواد ضدعفونی کننده استفاده می نمایند.
انواع مختلفی از ضدعفونی کننده ها وجود دارند. ساده ترین نوع این ماده، به شکل ژل در دسترس همگان می باشد تا به آسانی روی دستها مالیده شود و اصطلاحاً میکروب کشی نماید.
در بیمارستان ها علاوه بر ژل، از شوینده های مخصوص ومواد آماده سازی پوست هم برای ضدعفونی مصرف می شود.
نوع ویژه ای از ضدعفونی کننده ها نیز برای زخم ها و جراحات کاربرد دارند.
مانی کل ، محصول شرکت سینا بهداشت فریمان، ژل ضدعفونی کننده الکی مخصوص دست است که بسیاری از مواد آلوده و بیماری زا از سطح پوست پاک می کند.
 
تفاوت ماده ضدعفونی کننده با آنتی بیوتیک
مهم ترین کاربرد ضدعفونی کننده ها، پیشگیری از شیوع بیماری های مسری می باشد. وقتی باکتری ها و ویروس ها از سطح پوست یا اجسام پاک شوند، عامل انتقال دهنده بیماری هم، نابود خواهد شد. ضدعفونی کننده ها طبیعتاً با پادزیست ها (آنتی بیوتیک ها) تفاوت دارند. در حالی که ضدعفونی کننده برای سطوح پوست و خارج بدن کاربرد دارد، پادزیست به شکل ماده غذایی یا دارو، وارد بدن می گردد تا ویروس ها یا باکتری ها مضر را نابود نماید.
 
تفاوت ماده ضدعفونی کننده با گندزدا
وجه تشابه ضدعفونی کننده ها و گندزداها، عملکرد مشابه آنها در حذف میکرواورگانیسم ها می باشد. این مواد، البته تفاوت هایی دارند اما به نوع مصرف مربوط می گردد.
مهم ترین برتری ضدعفونی کننده ها نسبت به گندزداها، قابلیت استفاده روی سطح پوست می باشد.
گندزداها معمولاً از مواد شیمیایی قوی تری تشکیل شده اند که مناسب پوست نیست و سطوح سخت خانه یا اجسام متفاوت را تمیز می کند.
انواع مختلف ضدعفونی کننده ها و گندزداها در بهداشت عمومی اهمیت دارند. مثلاً در یک بیمارستان، از ضدعفونی کننده برای پوست بیمار و سطح دست پزشک مصرف می شود؛ در حالی که ماده گندزدا برای استریل کردن میز اتاق عمل یا لوازم پزشکی کاربرد دارد.
دیگر تفاوت ضدعفونی کننده ها و گندزداها، علاوه بر میزان الکل، در مقدار مواد شیمیایی به نام بیوکسید مربوط است. غلظت بیوکسیدها در ضدعفونی کننده ها، کمتر از گندزداها می باشد.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راه های ارتباطی با داروخانه دکتر فکور
داروخانه آنلاین دکتر فکور