سلامت و تقویت جنسی, مردان, مکمل غذایی

آنچه در مورد مکمل‌های افزایش تستوسترون باید بدانید

افزایش تستوسترون

تستوسترون از هورمون‌های اصلی جنسی در مردان است. افزایش تستوسترون در دوره بلوغ جنسی رخ می دهد و عامل اصلی تغییرات فیزیکی در این دوران برای هر فرد محسوب می‌شود. در زندگی امروزی سطح تستوسترون مردان در مقایسه با زمان‌های دیگر پایین است که بخشی از آن مربوط به سبک زندگی ماشینی بر می‌گردد. مکمل‌های تستوسترون محصولات سالم و طبیعی هستند که وظیفه آن‌ها افزایش سطح این هومورن می‌باشد. در بین ورزشکاران و بدنسازان مکمل تستوسترون تحت عنوان محصولی برای افزایش حجم ماهیچه ها شناخته می‌شود. در این مقاله از مجله سایت داروپست درباره افزایش تستوسترون توضیح داده‌ایم؛ از جمله نقش آن در بدن و اینکه چگونه با مصرف مکمل سطح این هورمون افزایش می‌یابد.

 

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع و قیمت مکمل های ورزشی

مقدمه

مکمل تستوسترون

همان طور که در بالا اشاره شد این هورمون در رشد عضلات، کاهش چربی و سلامت کلی نقش دارد. مکمل‌ها می‌توانند موجب افزایش تستوسترون شوند. نحوه عملکرد آن‌ها به این صورت است که این پیام رسان‌ها در بافت بدن آزاد شده و به وسیله جریان خون به منظور تغییر فعالیت سلول‌های دیگر در دیگر بافت‌ها انتقال پیدا می‌کند. هر هورمون سلول خاصی را مورد هدف قرار داده و هورمون‌ها عملیات سلول‌های مورد هدف خود را با تغییر آنزیم‌ها و پروتئین‌ها تغییر می‌دهند.

 

تستوسترون چیست؟

تستوسترون یک هورمون آنابولیک (آنابولیک فرآیندی است که منجر به افزایش متابولیسم سازنده می‌شود) است که وظیفه بهبود روند عملکرد دستگاه تناسلی آقایان و خصوصیات جنسی ثانویه را بر عهده دارد. هورمون تستوسترون برای حفظ مواردی از جمله افزایش حجم عضلات، تراکم استخوان، سلول‌های قرمز خون، عملکرد جنسی و تولید مثل، افزایش انرژی و تندرستی اهمیت دارد.

به مرور زمان، با افزایش سن آقایان افزایش تستوسترون اتفاق نمی‌افتد بلکه بدن آن‌ها تستوسترون کمتری تولید می‌کند. این کاهش طبیعی از حدود 30 سالگی شروع شده و در تمام طول زندگی آقایان ادامه دارد. در ادامه مقاله برای کسانی که تمایل به افزایش انرژی خود دارند روش‌هایی برای افزایش این هورمون شرح داده‌ایم که این روش‌ها عبارتند از:

 • حفظ وزن: افزایش وزن منجر به کاهش سطح تستوسترون می‌شود.
 • ورزش منظم: افرادی که بی تحرک هستند سطح تستوسترون کمتری دارند.
 • خواب منظم و کافی: به طور کلی کمبود خواب بر روی هورمون‌های بدن تاثیر منفی می‌گذارد.
 • مصرف آجیل و حبوبات: آجیل و حبوبات حاوی D-آسپارتیک اسید است که این ماده منجر به  افزایش این هورمون می‌شود.
 • مصرف مکمل‌های ویتامین D: تحقیقاتی که صورت گرفته نشان می‌دهد مصرف روزانه ویتامین D منجر به افزایش هورمون تستوسترون می‌شود.

 

مطالعه بیشتر: قیمت و انواع ویتامین دی

نقش مکمل تستوسترون در بدنسازی

به طور کلی مکمل‌ها و تقویت کننده‌های طبیعی هورمون تستوسترون موجب افزایش تستوسترون و هورمون‌های مرتبط با تستوسترون در بدن می‌شوند. در بدنسازی مصرف مکمل تستوسترون با ایجاد حس انرژی بالا و شادابی، دنیای افراد را به شدت تغییر می‌دهد. بسیاری از مردانی هستند که به منظور تغییرات مثبت در خلق و خوی، افزایش حجم توده عضلانی، تراکم استخوان و میل جنسی، رفع اختلال نعوظ، کاهش خطرات بیماری قلبی و زوال عقل از تقویت کننده‌ها و مکمل‌ها تستوسترون استفاده می‌کنند.

توصیه ما به شما این است افرادی که مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته هستند باید قبل از شروع هر نوع تقویت کننده تستوسترون یا قبل از شروع هر درمانی با پزشک خود مشورت کنند.

 

تاثیرات قرص و یا مکمل تستوسترون برای بدنسازی

تاثیرات مکمل تستوسترون در بدنسازی

 • عضلات: سنتز پروتئین افزایش یافته و همچنین موجب افزایش حجم و قدرت توده‌های عضلانی می‌شود.
 • چربی بدن: چربی‌های دریافتی و ذخیره شده مسدود شده و تعداد گیرنده‌های چربی سوز بتا-آدرنالین افزایش می‌یابد.
 • مغز: موجب افزایش حافظه و میل جنسی می‌شود.
 • قلب: افزایش تستوسترون موجب افزایش جریان خون و بهبود سیستم قلب و عروق می‌شود.
 • استخوان: تستوسترون سبب افزایش تولید گلبول‌های قرمز و رشد استخوان و همچنین حفظ تراکم استخوان‌ها می‌شود.
 • پوست: سبب تولید کلاژن و افزایش رشد مو می‌شود.

 

میزان و زمان مصرف مکمل تستوسترون

مکمل افزایش تستوسترون به صورت کپسول و قرص در بازار عرضه می‌شود. قرص تستوسترون به منظور استفاده در بدنسازی به تنهایی موجود بوده و بخشی از محصولات دیگر محسوب نمی‌شود. در مورد زمان مصرف مکمل تستوسترون، پیشنهاد می‌شود برای کسب نتیجه مطلوب برای بدنسازی، روزانه 2 الی 3 عدد قرص تستوسترون، 1 ساعت قبل از شروع تمرین میل کنید.

 

دوز مصرفی مکمل تستوسترون در شرایط خاص

دوز مصرف مکمل تستوسترون

 • 400 تا 500 میلی گرم از راه عضلانی هر 2 تا 4 هفته برای افرادی که کمبود آندروژن ناشی از هیپوگنادیسم اولیه یا ثانویه دارند.
 • برای کودکان بلوغ دیررس یا تاخیر در بلوغ در پسران 50 تا 200 میلی گرم از راه عضلانی هر 2 تا 4 هفته و حداکثر به مدت 6 ماه تزریق می‌شود.
 • برای درمان پالیاتیو سرطان پیشرفته پستان بالغین 50 تا 200 میلی گرم از راه عضلانی هر هفته تزریق صورت می‌گیرد.
 • برای درمان برخی از کم خونی‌ها مانند کم خونی آپلاستیک، میلوفیبروز بالغین400 میلی گرم در روز به مدت یک هفته و سپس 400 میلی گرم یک یا دو بار در هفته از راه عضلانی تزریق انجام می‌شود.

 

مکانیسم اثر مکمل تستوسترون

 همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد تستوسترون یک آندروژن است. این هورمون باعث تحریک گیرنده‌های آندروژن در بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌شود و از این طریق باعث می‌شود اثر آندروژنیک خود را اعمال کند. غلظت‌های فیزیولوژیکی آندروژن باعث تحریک اسپرماتوژنز، قدرت جنسی و ایجاد و حفظ صفات ثانویه جنسی در مردان می‌شود. همچنین آندروژن‌ها با افزایش تولید فاکتور محرک اریتروپویتیک موجب ساخت گلبول‌های قرمز خون می‌شوند. برای بدنسازی قرص افزایش تستوسترون اثر مهاری و ضد استروژنی را در تومورهای پستان وابسته به هورمون دارد که باعث اثر ضد نئوپلاسم این دارو می‌شود.

 

مطالعه بیشتر: داروهای افزایش میل جنسی آقایان

نحوه اثرگذاری مکمل تستوسترون در سلامت جنسی و باروری

نحوه اثرگذاری مکمل تستوسترون

علاوه بر مزایا ذکر شده مکمل افزایش تستوسترون که موجب رشد و بهبود باروری آقایان می‌شد  به طور قطع مصرف این مکمل باعث بهبود عملکرد جنسی در مردان خواهد شد. در ادامه به برخی از رایج‌ترین مزایای این مکمل بر روی بهبود عملکرد جنسی آقایان اشاره شده است:

 • فیزیولوژیکی: تستوسترن موجب تحریک نیتریک اسید و جریان خون می‌شود.
 • ساختاری: تستوسترن موجب بهبود عملکرد آلت تناسلی آقایان می‌شود.
 • پادستیز: مکمل تستوسترون موجب می‌شود آنزیم‌هایی که باعث ایجاد اختلال در نعوظ آقایان می‌شود را مسدود کند.
 • حمایتی: از بین بردن تاثیرات منفی عملکرد جنسی همچون چاقی، دیابت و افزایش سن
 • عصبی: مکمل افزایش تستوسترون باعث بهبود بافت‌های درگیر و جریان تکانه‌های لازم برای فعالیت‌های جنسی می‌شود.

 

موارد منع مصرف قرص افزایش تستوسترون

موارد منع مصرف قرص تستوسترون

افرادی که هر کدام از شرایط زیر را در خود احساس کنند باید از خوردن این دارو خوداری کنند.

 • حساسیت مفرط به دارو
 • هیپرکلسمی
 • نارسایی قلبی، کبدی و کلیوی
 • مردان مبتلا به سرطان پروستات
 • خانم‌های باردار و شیرده

 

مطالعه بیشتر: مزایا استفاده از کپسول پروستافیت یوروویتال

سخن پایانی

همان طور که در مقاله اشاره شد هورمون تستوسترون برای بسیاری از جنبه‌های سلامتی و تناسب اندام از اهمیت بالایی برخوردار است. صد‌ها مکمل افزایش تستوسترون در بازار وجود دارد اما تنها تعدادی از آن‌ها توسط مطالعات علمی پشتیبانی می‌شوند. این مکمل‌ها فقط بر روی افرادی که دچار مشکلاتی مانند کمبود تستوسترون و یا ناباروری هستند تاثیر گذار است. امیدواریم این مطلب برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. با ما در بخش نظرات و سوالات و پیشنهادات خود در ارتباط باشید.

0 0 رای
امتیازدهی مقاله
مشترک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد
دیدن همه دیدگاه ها